Kadir Gecesi duaları nelerdir

Kadir Gecesi duaları nelerdir

Etiketler Kadir Gecesi duaları nelerdir,Müslümanların odaklandığı konulardan oldu. Ramazanın 27. gecesi idrak edilen Kadir Gecesi
Dini forum Kadir Gecesi duaları nelerdir
Kategori islami-bilgiler
Bu Dini Sohbet Sayfasi 233 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dini Forum

Kadir Gecesi duaları nelerdir Hakkında Detaylar

Kadir Gecesi duaları nelerdir Kadir Gecesi duası okunuşu Türkçe | Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi duası nasıl okunur? Kadir Gecesi okunacak dualar ve sureler nelerdir

 

pazar akşamindan itibaren yarınkı Kadir Gecesinde okunacak dualar müslümanlar tarafindna birgun oncesınden araştırılmaya başladı. Ramazan ayında bulunan ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde Müslümanlar dua eder, namaz kılar ve zamanını ibadetle geçirir. Kadir Gecesi ibadetleri internette sorgulanıyor. Peki Kadir Gecesi duaları nelerdir, hangi dualar okunur? Kadir Gecesinde nasıl ibadet edilir?

Kadir Gecesi duaları nelerdir

hangi dualar okunur

Kadir Gecesinde nasıl ibadet edilir

Ramazan ayının 27. gecesinde gerçekleşen Kadir Gecesi, Müslümanlar için oldukça önemlidir. Kadir Gecesinde Cebrail aracılığıyla Peygamber Efendimiz'e  (s.a.v) Kur'an-ı Kerim vahyedilmeye başlamıştır. Bu önemli gecede, Peygamber Efendimiz'in Kadir Gecesi duası, Kadir Gecesinde okunacak dualar, tesbihler merak ediliyor. Peki Kadir Gecesi duaları nelerdir, hangi dualar okunur? Kadir Gecesinde nasıl ibadet edilir?

KADİR GECESİ DUALARI NELERDİR?

Kadir Gecesi duaları için dini kaynaklarda şu bilgiler yer almaktadır:

Hz. Aişe bir gün Peygamberimize, "Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim?" diye sorduğunda Peygamberimiz şöyle buyurdu:

"Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni."  (Tirmizi, Deavât 84). 
Bu duayla okunduktan sonraKur'an-ı Kerim'de bulunan Fatiha, Nas gibi sureler de okunarak dua edilebilir

KADİR GECESİ DUASI TÜRKÇE ANLAMI

Peygamberimizin okuduğu Kadir Gecesi duasının Türkçe manası şu şekilde:

Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.

Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde “İnanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya edenlerin geçmiş günahlarının affedileceğini” müjdelemiştir. (Buhari, 
Fazlu Leyleti’l-Kadr, 1)

Ramazanın son on gününe girildiğinde Hz. Peygamber dünyevi işlerinden uzaklaşıp itikâfa çekilir, geceleri daha çok ibadet ve tefekkürle geçirdiği gibi ailesini de ibadet için uyanık tutardı.

Bu gece melekler yeryüzüne inerken bereket ve rahmet de iner. Bu gece her iş için bir selamet ve saadet gecesidir. Bu gecenin kadrini bilen ve onu iyilikle ve ibadetlerle ihya eden kimse Allah katında yüksek yer ve şeref sahibi olur.

KADİR GECESİNDE HANGİ DUALAR OKUNUR?

Kur'an-ı Kerim'de yer alan surelerde bulunan dua olarak da edebileceğimiz sure ve ayetler şöyledir:

FATİHA SURESİ 1-5. AYETLER

Okunuşu: "Bismillahirrahmânirrahîm. Elhamdü lillâhi rabbil'alemin. Errahmânir'rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în. İhdinessırâtel müstakîm. Sırâtellezine en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn."

Türkçe anlamı: Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur. O, rahmândır ve rahîmdir. Ceza gününün mâlikidir. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. Bize doğru yolu göster. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

BAKARA SURESİ 67. AYET

Okunuşu: "...Eûzu billâhi en ekûne minel câhilîn."

Türkçe anlamı: “...Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım.”

BAKARA SURESİ 127. AYET

Okunuşu: “Rabbenâ tekabbel minnâ inneke entessemiy’ul’aliym.”

Türkçe anlamı: "...Ey Rabbimiz! Bizden kabul buyur! Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin."

BAKARA SURESİ 128. AYET

“Rabbenâ vec’alnâ müslimeyni leke ve min zürriyetinâ ümmeten müslimeten leke ve erinâ menâsikenâ ve tüb’aleynâ inneke entettevvâbürrahıym.”

Türkçe anlamı: "Ey Rabbimiz! Bizi sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibadet usullerimizi göster, tevbemizi kabul et; zira, tevbeleri çokça kabul eden, çok merhametli olan ancak sensin."

BAKARA SURESİ 201. AYET

Okunuşu: “...Rabbenâ âtina fiyddünyâ haseneten ve fiyl’âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr.”

Türkçe anlamı: "…Ey Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru!"

AL-İ İMRAN SURESİ 8. AYET

Okunuşu: “Rabbenâ lâ tüzığ kulûbenâ ba’de iz hedeytenâ veheb lenâ min ledünke rahmeten, inneke entel vehhâb.”

Türkçe anlamı: “Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin.”

ARAF SURESİ 155. AYET

Okunuşu: "...Ente veliyyunâ fagfir lenâ verhamnâ ve ente hayrul gâfirîn."

Türkçe anlamı: “...Sen bizim sahibimizsin, bizi bağışla ve bize acı! Sen bağışlayanların en iyisisin!”

YUNUS SURESİ 85. AYET

Okunuşu: “Fe kâlû alâllâhi tevekkelnâ, rabbenâ lâ tec’alnâ fitneten lil kavmiz zâlimîn.”

Türkçe anlamı:  "Biz yalnız Allah’a tevekkül ettik. Ey Rabbimiz, bizi zalimler topluluğunun baskı ve şiddetine maruz bırakma!"

HUD SURESİ 47. AYET

Okunuşu: "Rabbi innî eûzu bike en es'eleke mâ leyse lî bihî ilm(ilmun), ve illâ tagfirlî ve terhamnî ekun minel hâsirîn."

Türkçe anlamı:  “...Rabbim! Şüphesiz ben senden hakkında bilgim olmayan şeyi istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve bana acımazsan, şüphesiz ziyana uğrayanlardan olurum.”

YUSUF SURESİ 101. AYET

Okunuşu: "...Teveffenî muslimen ve elhıknî bis sâlihîn."

Türkçe anlamı:  “…(Ey Rabbim!) Beni müslüman olarak vefât ettir ve beni sâlihler arasına kat!”

KADİR GECESİ İBADETLERİ NELERDİR?

Kadir Gecesi için yapılması gereken ibadetler içinde bol bol dua etmek, tövbe etmek, nafile veya kaza namazı kılmak, Kur'an okumak,  tesbih çekmek, sadaka vermek, tefekkür etmek ve helalleşmek sayılabilir. Bu geceye özel olan Kadir Gecesi namazı kılınabilir.

KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Mahmud Sami Ramazanoğlu Hazretleri Dualar ve Zikirler kitabında Kadir Gecesi namazı şöyle anlatılmaktadır:

Evvelâ iki rekat namaz, her rekatta Fâtiha’dan sonra yedi kere İhlâs-ı şerîf okunacak, selâmdan sonra yetmiş kere istiğfar edilecektir. Sonra yine iki rekat namaz, her rekatta Fâtiha’dan sonra üç kere İhlâs ve selâmdan sonra şu duâ okunacak:

Anlamı: “Dâimâ ayakta ve uyanık olan zâtı tesbih ederim. Dâimâ vâr olan zâtı tesbih ederim. Hiçbir zaman gâfil olmayıp dâimâ muhafaza eden zâtı tesbih ederim. Cömert olup cimrilik yapmayan zâtı tesbih ederim. Cezâlandırmada acele etmeyip merhametle muâmele eden zâtı tesbih ederim. Allah’ı tesbih ederim, hamd Allah’a mahsustur, Allah’tan başka ilâh yoktur, Allah en büyüktür. Güç ve kuvvet ancak yüce ve azamet sahibi Allah’ın tevfîki iledir. Sen’i tesbih ederim ey Alîm, Sen’i tesbih ederim ey Azîm! Benim pek büyük olan günahlarımı mağfiret eyle!”

Sıradaki Dini Forum Konuları

 • Herkese Günaydın Herkese Günaydın En güncel konular matrak sözler okurken gülümseten tarzda günaydın mesajı yazıları en yeni en taze konularla sayfamız ve sitenizde sizlerde sevdiklerinizim yüzüne tatlı bir tebessüm olsun isterseniz güzel bir günaydın mesajı ile bunu yapabilirsiniz hepinizi sayfamıza bekliyoruz
 • Hoş Gör Ki Hoş GörüLesin Hoş Gör Ki Hoş GörüLesin Cuma sabahından herkese selamlar bugün ki paylaşımınız sizleri eskiye götürecek bir çoğumuzun evet ya nerde eski günler birde şu halimize bak teknoloji esiri olduk hepimiz dediği yazılan konuda kendinizin de içinde bulacağız belkide gününüzün sorunun olan iletisimsizlikle alakalı harika bir yazı ile geldik evet nerde o eski samimiyet sıcak dostlar sohbetler degilmi gününüzün en sık lazımdır belki yüzünü gören cennetlik artık bu sözü evde ev ahalisine der duruma geldik eskiden edepten başlar aşağı bakarmış simdi ise gününüzün insaninin basi telden kalkmıyor bizde bu durumla alakali sizlerle güzel bir konu paylaşalım dedik emeği geçen kardeşimize buradan selam ve saygılar dileriz gününüz aydın Cumamız Mübarek olsun dostlar
 • Murat Belet - NASİP Murat Belet - NASİP Murat Belet - NASİP dinle indir Her söz gönül hânesinde derin bir yankı uyandırıyor.. Her zamanki gibi derinden etkiliyor.. Yürekten ve kalpten etkiliyor.. Yolunuz daima açık olsun Murat belet
 • İslami Chat İslami Chat  İslami sohbet konularının konuşulduğu en değerli sohbet siteleri,islami çet, islami chat odaları, islami chat siteleri, dini sohbet, dini chat, dini sohbet sitesi, islami evlilik sitesi, islami seviyeli sohbet ile karşini
 • İsmail Biçer - Rahman Suresi İsmail Biçer - Rahman Suresi İsmail Biçer - Rahman Suresi dinle indir,Rahman suresi oku - Rahman suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu
 • Geveze islami Sohbet Geveze islami Sohbet  MüsLümanlar Mujdemi isterim Geveze isLami sohbet odamız 2022 senesinin en Çok ziyaret edilen chat odası seçilmiştir.Diniforum.net Türkiye,de ve tum islami yabanci ülkedeki gurbetçilerimizin en fazla gevezelik ettiği odamızda islami sohbet kural ihlallerine kesinlikle izin verilmez. site adminlerimiz Zehir,Nokta,Nedesem,eFe, Kontrolunde hizmet vermektedir
 • Hiç Bir Şey OLmazsa Sabah OLur Hiç Bir Şey OLmazsa Sabah OLur Kalbi yorgun İnsanların gecesi uzundur yüreğinde o kadar ağır yükleri vardır ki kimseye anlatamadığı anlatsa anlaşılmıyor olmaktan o kadar yorgundur ki geceler bazen onlar için bazen huzur bazen de hüzündür ama uykuya ne kadar direneceksin bir yerden sonra göz kapakların ağırlaşır ya gün doğmuştur yada sabah çoktan olmuştur amamsabah yine uyandığında acısını tebessümle kapatmaya çalışan bu yürekteki tüm büyük kalbli insanlara burda selam olsun uyuyalım hiç birşey olmazsa sabah olur
 • Kimler oruç tutmayabilir Kimler oruç tutmayabilir Kimler oruç tutmayabilir Hangi durumlarda oruç tutulmaz Oruç tutmamayı mubah kılan mazeretler nelerdir,Oruç kimlere farz değildir kimler tutmakla yükümlü değildir,Müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmasıdır. Bu şartları taşıyan Müslümanlar için Ramazan ayında Oruç ibadeti farz kılınmıştır.
 • Bizim Mekan Bizim Mekan Bizim Mekan İslam Ya Sizin Mekan neresi diye Sorduk Sohbet dediler,Bizde Şü şekıLde Cevap verdik Sizin MeKan Bizim Mekanmi Var geLin İslami Sohbetin harman oLduĞü Dini forum Mekaninda BuLuşalım diyince İçlerinden Bırı Dünyada Mekan Ahirette İman dedi ve Dini sohbet odamizda buLuştuk
 • celaleddin ada - azraili Seviyorum celaleddin ada - azraili Seviyorum celaleddin adanin yollar adli ilahi albumunde yer alan celaleddin ada - azraili Seviyorum isimli ilahisini dinlerken tüyleriniz diken diken olucak,celaleddin ada - azraili Seviyorum ilahi sözlerini video nun altina eklemiş bulunmaktayız,ayrica celaleddin ada ya ait en güzel 2021 ilahileri sitemizde bulabılırsınız