İslami sohbet indir

İslami sohbet indir

Etiketler İslami sohbet indir,dini sohbet indir,dini sohbetler indir
Dini forum İslami sohbet indir
Kategori islami-sohbet
Bu Dini Sohbet Sayfasi 418 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dini Forum

İslami sohbet indir Hakkında Detaylar

İslami sohbet indir İslami Sohbet Chat Tanışma müslümanlarla kaynaşma Android için Dini ve islami sohbet odaları Nur sohbet Tasavvuf sohbet odaları Dini sohbet odaları seviyeli Sesli Dini sohbet indir Dimi sohbet Türk sohbet Sohbetnur Dinisohbete Bir Müslümanın İbadet Programı... Bir müslümanın günlük hayat programı nasıl olmalı... Müslümanın bir günü nasıl olmalıdı

 

Bir Müslümanın Günlük Hayati

Peygamberimizin Mekke ve Medine’deki hayatı ile din büyüklerimizin hayatlarına ve tavsiyelerine bakarak bir müslümanın günlük hayat islami sohbet programı nasıl olmalı, Günlük dini sohbetler nasıl yapilir sorusuna dair prensiplerden önemli gördüklerimizi dini sohbet sitemizde sizlerle paylaşmak için sizlere çok özel bir sohbet sitesi hazirladık buyrun ziyaret edelım

Bir Müslümanın Günlük Hayat Programı Nasıl Olmalı
Bir müminin müslümanın günlük hayat programı nasıl olmalı

Günlük ibadet programınızı bu listeyi tamamlayarak geçirebilirsiniz.
Müslümanın Günlük çizelgesini üstte 15 madde olarak sıraladık. Ancak aşağıda ilgili maddelerin tamamını, Haftalık ibadet programı ,Günlük maneviyat programları, Dini çetele tablosu, Maneviyat çizelgesi, Ramazan ayı maneviyat Programı ve benzeri olarak da isimlendirenler bulunmakta.

1-Beş vakit namazı vaktinde cemaatle eda etmek.
Günde beş vakit namaz bir müslümanın gündemini belirleyen en önemli ibadettir. Bu sebeple beş vakit namaz vaktinde kılınmalıdır. Sevgili Peygamberimize “En hayırlı davranış nedir” diye sorulduğu zaman “Vaktinde kılınan namazdır.” cevabını verir. Namazı kılmak önemli olduğu kadar onu vakti içinde kılmak esastır. Namazı cemaatle kılmaya özen göstermek ayrı bir görevimizdir. Çünkü İslam’a göre cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan 27 derece daha çok sevaptır.

Gündelik hayat içinde elbette her vakti cemaatle kılmak mümkün olamayabilir. Ancak buna gayret etmek ve alışkanlık haline getirmek faydalı olacaktır.

2-Kuran’dan her gün bir bölüm okumak.
Peygamberimiz (a.s), “Allah ile konuşmak isteyen Kuran okusun” buyurur. Kuran’ın Allah kelamı oluşu bizim Allah ile aramızdaki iletişimi canlı ve taze tutmasını sağlar. Bunun için her Müslüman günde en az bir ayet dahi olsa belirli bir miktar Kuran okumalıdır. Burada Kuran okumak derken orijinal metni ve Türkçe anlamını birlikte okumayı kasdediyoruz.

3-Her gün en az bir vakit kaza namazı veya nafile kılmak.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi namaz bize belirli vakitlerde kılmak üzere farz kılınmıştır. Dolayısıyla insanlar bazen namazın vaktini geçirmiş olabilirler veya çeşitli nedenlerle namazlarını kılmamış olabilirler. Kılınmayan namazı kaza etmek gibi bir yolu var Müslümanların. Kaza namazı borcu olanların bir günde kıldığımız her vaktin arkasından en az bir vakit namazı kaza etmesi güzel bir alışkanlık olacaktır.

Ayrıca kaza borcu olmayanların nafile namaz kılma alışkanlığı kazanmaları dinimizde teşvik edilen bir alışkanlıktır. Zira kıyamet gününde ilk sorgunun namazdan olacağını bildiren hadislere göre farzlarda eksik olduğu zaman Allah’ın “eksikleri nafilelerden tamamlayın” buyuracağı belirtilmektedir. Bunun için günde en az 2 veya 4 rekat nafile namaz kılmak Müslümanlar için hayırlar kazandıracaktır.

4-Rasulullah (s.a.v) Efendimizin haber verdiği zikirlere devam etmek.
Bir gün efendimiz (s.a.v) ” Sizden biri her gün bin sevap kazanmaktan aciz midir? ” diye sorar. Ashab-ı Kiram ise, “Bir günde nasıl bin sevab kazanılır ya Rasulallah” deyince Allah’ın Rasulü şöyle cevap verdi:

“Her gün 100 defa Sübhanallah diyen kimseye bin iyilik sevabı yazılır veya onun bin günahı bağışlanır.”

Peygamberimizin bize tavsiye ettiği zahmeti az ama mükafatı çok olan zikirler vardır ki bunlardan bazıları günde belirli miktarlarda “Elhamdülillah, Allahu Ekber, La İlahe İllallah, Sübhanalahi ve bi hamdihi, Estağfirullah” gibi zikir ve tesbihlerdir.

Bu zikir veya tesbihlerden bazısını veya hepsini günde 100 defa söylemek bize kolayca ve çokça mükafat kazandıracaktır. Bu zikirlerden maksat onları sadece dille terennüm etmek değildir. Amaç her gün Allah’ı hatırlamaktır. Dilin Allah’ın adını anmayı alışkanlık haline getirmesidir. Yolda yürürken, otobüste, metroda, beklerken boşa giden zamanımızı kazançlı hale getirebiliriz.

Her gün Allah’ın Rasulüne salavat getirmek Sevgili Peygamberimize yakın olmanın bir yoludur. Zira Peygamberimiz “Kıyamet gününde bana en yakın olanlar bana çokça salavat getirenlerdir.” buyurur. Peygamberimizin ismi anıldığı zaman “Allahümme Salli ve sellim ala Muhammed” gibi salavat ı getirmek bu yakınlığı kazanmanın bir yoludur.

5-Az da olsa günlük sadaka vermeye çalışmak.
Cimriliğin insanlarda bir hastalık olduğunu biliyoruz. Cömertlik ise hem bir güzel ahlak işareti hem de Allah’ın emridir. Cimrilikten kurtulmanın yolu irademizi vermeye alıştırmaktır. Bu sebeple her gün veya birkaç gün arayla az da olsa vermek bizim cimriliğimizi törpüleyecektir.

Elbette bir müslümanın ailesinin rızkı için harcadığı para da sadaka sayılır dinimizce. Ancak ailemiz zaten bizim bakmakla zorunlu olduğumuz alandır. Örneğin; maaşımızdan en azından % 2.5 miktarda parayı her ay ihtiyaç sahiplerine vermek güzel bir davranış olsa gerek.

Abdest nedir Abdestin çeşitleri Her an abdestli olmak
6-Her an abdestli olmak.
“Abdest müminin silahıdır” der Sevgili Peygamberimiz. Bir Müslüman zaten beş vakit namaz için abdest alır. Ancak günün her saatini abdestli geçirmeye çalışmak bizi manen ve madden zinde ve moralli kılacaktır. Özellikle sabahları evden çıkarken besmele ile ve abdestli olarak çıkmak tavsiye edilen güzel bir alışkanlıktır.

7-Her işe besmele ve Allah rızası niyeti ile başlamak.
“Besmele ile başlanmayan işin sonunun bereketsiz olacağından” haber veriyor Peygamberimiz. Her meşru işimize besmele ve Allah rızası ile başlamamız gerekiyor. Zira bir davranışı ibadet haline getiren şey onu Allah rızası niyetiyle yapmamız değil midir? Böyle olduğu takdirde yolculuk, çalışmak, yemek, uyumak, dinlenmek dahil her doğru davranışımız ibadet kapsamına girmez mi? Elbette girer. Öyleyse günlük olarak her işimizi Allah’ı hatırlayarak ve O’na yakın olma niyetiyle yapabiliriz.

8-Haramlardan korunmak.
Günlük yaşantımızda Müslümanlar olarak yapmamız gereken önemli bir görevimiz de dinimizce yasaklanan ve “haram” adı verilen davranışlardan uzak durmamızdır. Yalan, gıybet, kötü söz, yabancı kadınlara bakmak gibi gayri ahlaki davranışlardan uzak durmalı bir Müslüman. Zira “haram kalbi öldürür.”

9-Evden çıkarken her gün rızkının helal olması için Rabbine dua etmeli.
Sabahları evden çıkarken besmele ile ve Allah’a o günümüzün hayırlı olması dualarımızla güne başlamamız önemlidir. Zira Müslümanların hayatında “helal rızık” önemli bir kavramdır. Bir insan çocuklarına alın teri ile kazanılmış helal rızık getirmek ister. Bu sebeple Müslümanlar gündelik yaşamında bu hassasiyeti korumalıdırlar.

10- Her gittiği yere okuduğu kitabı ile gitmek, otobüste, yolda zamanı iyi değerlendirmek.
Okumak, toplum olarak bizim aşina olduğumuz bir davranış şekli değil maalesef. Her gün elimizde, çantamızda mutlaka okumakta olduğumuz kitabımızı taşımamız ve her fırsat bulduğumuz yerde okumamız günlük zamanı tasarruflu kullanmanın yoludur. Böylece hem biz okumanın sonsuz faydalarına ulaşırız hem de toplumda kitabın ve okumanın öneminin yer etmesine katkıda bulunabiliriz.

11-Ailesinden mesul olduğunu bilip kısa bile olsa evinde hayırlı sohbet meclisi oluşturmalı.
Bugün ailelerin en çok şikayetçi oldukları konuların başında çocukları ile olan iletişim sorunudur. Akıp giden hayat şartlarında ailemize, çocuklarımıza zaman ayıramazsak bunun olumsuz sonuçları ile karşılaşmaktan kurtulamayız. Bir baba işyerinde, sokakta insanlardan esirgemediği güzel söz ve gülervyüzü ailesinden, çocuklarından esirgememelidir.

Akşamları ailece TV’ye bağlanarak başkalarının yaşadığı hayatı izlenmek yerine çocuklarımızla hayatı kendimiz yaşamalıyız. Aile sohbetleri, eğlence ve oyunlarla doldurduğumuzun akşamlarımızın tadını çocuklarımızın, bizim zihnimizde ve hayatımızda bırakacağı etkileri en kısa zamanda mutlaka hissedeceğiz.

12-Akşam yatağımıza dualarla ve abdestli olarak girmek.
Peygamberimizin tavsiye ettiği üzere İhlas, Felak, Nas gibi sure ve Ayetel Kürsi’yi okuyarak avucumuza üflemek ve tüm vücudu sıvazlamak suretiyle yatabiliriz. Ve yaşadığımız o günün günlük muhasebesi yapmalıyız.

Akşam yatağımıza dualarla ve abdestli olarak girmek
13-Yakın akraba ve arkadaşlar ile irtibatı koparmamak.
Akraba ve dostlarımızla hayatı paylaştıkça mutlu oluruz. Bu sebeple belirli aralıklarla akraba ve arkadaş, dostlarımızı aramalı, ziyaret etmeli ve onları sevdiğimizi, hatırladığımızı göstermeliyiz. Onları aramak veya görmek onların bizim için değerli ve önemli olduklarını onlara hissettirmektir. Unutmayalım etrafımızdaki bağları kopardıkça yalnızlık bizim etrafımızı örer. Yalnızlık ise her insanın istemediği bir durum değil midir?

14- Ailemize zaman ayırmak.
Haftanın belli bir gününü kendimize ve çocuklarımıza ayırmalı ve onlarla birlikte evimizde veya dışarıda beraber olmalıyız. Akrabaları ziyaret, bulunduğumuz yerdeki tarihi,dini, tabii ve kültürel yerleri beraberce gezebiliriz.

15- Evimizde okuma ortamı oluşturmak.
Haftanın belirli bir gününde veya her gün bir kitaptan belli bölümleri ailece okuyabiliriz. Hikayeler, Peygamber kıssaları, ayet veya hadis gibi farklı konuları çocuklarımızla beraber okumalıyız. Bir gün biz bir gün eşimiz okurken diğer gün çocuğumuza okutarak biz dinleyici olabiliriz. Böylece hem öğrenme hem öğretme hem de paylaşma gibi üç güzelliği ailemizle beraber yaşamış oluruz.

10 maddede Müslüman gencin günlük programı

Müslüman genç, güne sabah namazı ile başlar. Namazdan sonra bir müddet Allah’ı zikreder. Tevbe, istiğfar ve muhasebe yapar. Dua için özel bir vakit ayırır. Duasında özellikle, Kur’an’da peygamberler tarafından yapılmış örnek dualara ve Efendimizin (s.a.s.) tavsiye ettiği muhafaza ve sığınma dualarına özel bir yer verir. Namazdan sonra muhakkak bir miktar Kur’an okur. Kur’an’ı tefekkür ederek okumaya gayret eder.

Müslüman genç sabahın ilk vakitlerinde o gün neler yapması gerektiğine dair muhakkak bir plan ve program çıkarır. Çünkü plan aynı zamanda aktif bir duadır. Yani plan yapmak demek, “Ya Rabbi ben bugün şunları yapmak istiyorum ve bunun içinde ilk adım olan planımı yaptım. Bana bu planı hayata geçirebilecek iradeyi ve fırsatı nasip eyle” diye fili bir dua yapmak demektir. Plansız bir gün, şeytanın tuzakları için ona gerekli zamanı ve fırsatı vermek demektir. Plansız bir gün heba edilmiş bir gün demektir. Plansız bir gün gafletle geçirilmiş bir gün demektir.

Sıradaki Dini Forum Konuları

 • islam dininde ruyalar islam dininde ruyalar islam dininde ruyalar ve ruya tabirleri ile ilgili hukumleri nelerdir,Rüya tabirleri ve yorumları nasıl yapılır,hadiste rüyanın önemi nedir,Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını Diniforum.net sitemizde okuyabilirsiniz.
 • Bu Korona çapkın çıktı Bu Korona çapkın çıktı Korona ile alakalı muazzam espriler benzetmeler sarkilar şiirler yazıldı ama bu beni çok güldürdü korona çapkın çıktı yakaladığını yatağa atıyor diyor ya sahidende öyle kime bulaşsa illa bi yatağa atma durumu oluyor şaka bir yana umarım bu zor günleri biran önce atlatırız da 2021 hepimiz için ve yaşadıklarımızı geride bırakıp sağlıkla geçireceğimiz yeni bir yıl ve sene olur 2012 in en iyi sözleri WhatsApp sözleri twitter kapak sözleri facebook profil resimleri güncel konular hayata dair tüm gelişmeler son dakka haberleri ve bir çoğu sayfamızda sizleri bekliyor sizler de beğenerek ve paylaşarak destek verebilirsiniz 2021 hepimize iyi gelir inşallah başta sağlık huzur ve bol bereketli bir yıl ümidi ve dileğiyle hoşcakalın
 • islami sohbet kanalları islami sohbet kanalları islami sohbet kanalları hakkinda bilmedikleriniz Yenilenen islami sohbet Web, Girişlermiz sayesinde Dini sohbet sitemize istediğiniz yerden hızlı bir şekilde ister mobil ister netten erişebilirsiniz.
 • AyrıLıkLaR VaR AyrıLıkLaR VaR Hayat düşündüğümüz kadar uzun değil ve ani ayrılıklar var o yüzden sevdiklerinize ve sizi sevenleri kırmayın üzmeyin geri dönüşü özürü ve telafisi olmayan ayrılıklar var lütfen kıymet bilin insana insan gibi değer verin kıymet bilin
 • Abdullah Altun - Yasin Suresi Abdullah Altun - Yasin Suresi Ruhunuzu Dinlendirecek Yasin Suresi Abdullah Altun - Yasin Suresi dinle indir,Allah sizden razı olsun. Dinlerken kalbimde hissettim her bir ayeti. Allah bunlara ulaşmamıza vesile olan herkese merhamet eylesin.
 • Berat Kandili İlahileri Berat Kandili İlahileri Berat Kandili İlahileri dinle indir Berat kandili ilahisi, Berat Kandili İlahileri, Berat kandili mesajları resimli İlahili Videolar Berat Kandili ilahisi sözleri Berat Kandili ne zaman Miraç Kandili için İlahiler İlahili kandil Mesajları Berat ile Abisi Berat gecesi 2022 ne zaman Kandil mesajları Kandiliniz mübarek olsun
 • Affettim Dediğin Bir Kul Da Ben oLayım Affettim Dediğin Bir Kul Da Ben oLayım Kul olarakmhic birimiz kusursuz yada günahsız değiliz önemli olan kulluk vazifemizi farkında olmak yapılan hatadan dolayı af dilemek tövbe etmektir allah kimseyi bile bile günah işleyecek kadar kalbini kararmasın
 • İsmail Biçer - Ali İmran İsmail Biçer - Ali İmran İsmail Biçer - Ali İmran süresi dinle indir,Al-i İmran süresi Medinede indirilmiştir. Kuran-ı Kerim’in 3. süresidir. 200 ayetten oluşmaktadır. Al-i İmran süresinden önce en uzun süre olan Bakara, sonrasında ise Nisa süresi bulunmaktadır
 • HayırLı-CumaLar HayırLı-CumaLar Cuma günü haftanın son günü en güzel gunlerdendir müslümanın mübarek günüdür sizde eşinizi dostunuza grup arkadaşınıza bi mesaj atarak cuma gününü kutlayabilirsiniz sizler için hazır resimli dualar cuma kutlamalarını topladık seç beğen al duali sözlerle cuma mesajı hayırlı cumalar mübarek gün cuma hürmetine Rabbim herkesi sıkıntısından kurtarsın inşallah herkese hayırlı cumalar dostlar
 • Hasan Dursun - Efendimin Ravzasında Gül Açar Hasan Dursun - Efendimin Ravzasında Gül Açar Müziksiz Hasan Dursun - Efendimin Ravzasında Gül Açar ilahisi dinle ilahileri sözleri indir,Rabbim hepimize gitmeyi nasip eyle güller gülünün iki cihanın sultanı MUHAMMED (s.v.s)efendimizin yanına Rabbim razı olsun kardeşim,Allah razı olsun sonsuz Salat selamlar olsun Peygamberimiz efendimize duyduk itaat ettik açılsın yollarda en kısa zamanda kavuşalım Habibi zişanı görelim Amin Rabbim dualarınızı en kısa zamanda hayırlısıyla kabul buyursun