Cuma Sohbeti

Cuma Sohbeti

Etiketler cumas ohbetleri,sohbet muhabbet,ayetler,hadisler,bayanlara sohbetler,
Dini forum Cuma Sohbeti
Kategori islami-sohbet
Bu Dini Sohbet Sayfasi 823 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dini Forum

Cuma Sohbeti Hakkında Detaylar

yılın son cuma gününden hepinize selamlar dostlar cuma sohbetini kaçırma sende istifade et diye sayfamızı bugünde cuma sohbetiyle güncelledik degerli müslüman din kardeşim cuma günün mübarek olsun dualarınız kabul ve makbul olsun selam ve dua ile kalın sayfamızdan ayrılmayın takibe devam

 

SeLamün ALeyküm degerli diniforum okuyucular, bugün 31 Aralık 2021 yılının son haftası ve cuma gününden herkese sevgiler, iyisi kötüsüyle bir yılı daha geride bırakıyoruz cuma sohbetleri kısa sözler ve nasihatlar ve önerilenlerle derledigimiz bugun ki konumuza dönecek olursa malum cuma gününün anlamı degeri ve olması gerekeleri sizlere aktarmak istedim umarım sizlerde sıkılmadan keyifle okursunuz şimdiden hepinize hayırlı cumalar dilerim..

Bir de unutmadan alışılmış artık bayatlamış ama halen daha sıklıkla söylenen o sözle konuma döneyim evet arkadaşlar artık seneye görüşürüz:))) esprisi bayatlamış ama yapıldıgı her yerde tebessüm ettiriyor bana göre..

CUMA SOHBETLERİ..
Degerli müslüman kardeşlerim cuma gününün önemi ve islamdaki yeri nedir neden salı çarşamba degilde cuma kıymetli mübarek bir gün olarak degerlendirldi ve cuma gününün hürmetinin büyüklügünün sürekli altı cizildi,degerli hocalarımız yada büyüklerimizden bunla alakalı sohbetler nasihatlar dinlemişizdir sorgularız neden cuma diye neden cuma gününün feyzi büyük bakın dinleyin arkadaşlar..

CUMA GÜNÜ Müslümanların bayramıdır. Çünkü Adem o gün yaratılmış, o gün cennete yerleştirilmiş ve o günde cennetten çıkartılmıştır. Demek ki CUMA GÜNÜ insanlığın ilk yaratıldığı, cennete yerleştirildiği ve yeryüzü halifesi olduğu bir gün olduğu için insanların bayramı olmuştur.

İSLAM dinine göre en faziletli gün cuma günüdür o gün edilen dualar okunan kur,anı kerimin yapılan hayır hasenatlar sevabı daha büyüktür ve cuma günü müslümanlara af ve tövbe kapısı açıktır..

CUMA GÜNÜ İLE İLGİLİ AYETLER..
 Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. (cum'a suresi / 9)

Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz."(Cum'a sûresi (62), 10 )

CUMA GÜNÜ İLE İLGİLİ HADİSLER..

Cuma günü islamiyetin doğuşundan itibaren müslümanların hayatlarını süsleyen adeta bir mücevherdir. Bu günlerde yapılan dualar kabul edilir ve edilen ibadetlerin sevabı yüksektir. Bu kısımda peygamber efendimizin Cuma günü ile ilgili söylediği sözleri inceleyecegiz.

 Allah indinde günlerin seyyidi Cumadır. O, kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir.) (Buhari)

Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurdu: Cuma günü melekler mescidin kapılarına oturur, insanları geliş sırasına göre yazarlar. İnsanlar o gelişlerine göre; deve bağışlamış, sığır bağışlamış, koyun bağışlamış, tavuk bağışlamış, serçe bağışlamış ve yumurta bağışlamış kimselerin sevabı gibi sevap kazanırlar. (Buhari, Cuma: 31; Müslim, Cuma: 7)

Ümmetinin bayramları içinde Cumadan daha kıymetli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldir.) (Deylemi)

Semure (r.a)’den rivayete göre, şöyle demiştir: Peygamberimiz ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: Kim, Cuma günü abdest alırsa; ne güzel yapmıştır. Kim de guslederse, daha değerli bir iş işlemiş olur. (Müslim, Cuma: 1; Tirmizi, Cuma: 356)

Allah c.c, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cumayı farz kıldı. Adil veya zalim bir imam, başkan zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cumayı terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.) (İbni Mace)

Günlerin en kıymetlisi Cumadır. Cuma günü, bayram günlerinden ve aşure gününden daha kıymetlidir. Cuma, dünyada ve Cennette müminlerin bayramıdır.) (Riyadun-nasıhin)

 Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (a.s) o gün yaratıldı, o gün Cennete konuldu ve o gün Cennetten çıkarıldı. (Müslim, Cuma: 5; Tirmizi, Cuma: 353)

EVET müslüman din kardeşim en güzel gün cuma en faziletli günde cuma sende cuma gününü boş geçirme ve zamanın saglıgın varken en güzel şekilde degerlendir af kapıları açık ey müslüman affını iste tövbe kapıları açık gel tövbe et canım kardeşim cuma gününü kaçırma yakala ve istediklerini aç rabbinden iste hazinesi sonsuz mevla istediklerimizi hayırla murad etsin inşaallah kardeşlerim cuma gününün sohbeti dedik ve burada da noktalamak istedik umarım istifade eder degerlendirirsiniz yeniden görüşmek ümidi ile hepinizi ALLAHA emanet ediyorum..Dini Forum AiLesi oLarak SeLam Ve Dua,da KaLın HoşçakaLın..

Sıradaki Dini Forum Konuları

 • Olacağı Buydu Olacağı Buydu Evde kısıtlama yasak karantina derken bir yandan da böyle sorunlar çıkmaya başladı ee gayet normal evde hanımlar evde yemek yapmadığı kadar yemek yapıp yeni tarifler denerken kilo aldı adam yediği o kadar yemegin tatlinin enerjisini nasil.atacaktı gir yikan cik yikan olacağı buydu
 • kadinlar namaz kilarken kadinlar namaz kilarken kadinlar namaz kilarken corap giymek zorundalarmi gibi sorular gelıyor birde Namazda etek giymek şart mı Pantolon ile namaz kılınabilir mi sorulara cevaplari diNiforum.net sitemizden ülaşabilirsiniz sevgili mumine kardeşlerimiz
 • Nebe Suresi Nebe Suresi İslam Subhi den Nebe Suresi dinle indir oku,oğren,Yarabi bizi tüm müslümanları kabir ve Cehennem azabından koru yarabi yarabi sen bizi mahşer günü affet yarabi bize merhamet et yarabi bizi cennetine koy yarabi bizi affet yarabi allahım hz muhammed (sav) hatrına bizi affet bizi cennetine koy bizi cehennem azabından koru yarabi amin
 • Eski Mynet islami Sohbet Eski Mynet islami Sohbet  Eski Mynet islami Sohbet Odaları - Bedava Dini chat yap üyeliksiz dini sohbet et Yetişkınler için Chat sohbet odaları,kapali bayanlara özel sohbet siteleri, chat odası, mynet chat, mynet sohbet,Kapanan mynet sohbet odaları ile yeni döneme damgasını vuran, eski mynet sohbet hizmeti sitemizdedir. Mynet sohbet mobil cihazlardan 7/24 giriş yapın
 • GönüLden Konuşmak GönüLden Konuşmak    Merhaba arkadaşlar insanin başına ne geliyorsa bazen düşüncesiz davranışlardan ve aklına geleni söylemesiyle geliyor bende diniforum.net sayfamiza bu yazıyla alakalı düşüncelerimi aktardım umarım beğenirsiniz
 • Keten Tohumu Keten Tohumu  merhaba arkadaşlar bugun sizlere keten tohumu hakkında bilgi verecegim mucize bir bitki olan keten tohumu nelere iyi geliyor fazla kullanımda ki zararı nelerdir sayfamıza eklenmiş olup okuyup istifade etmenize sunulmuştur herkese saglıklı günler dilerim
 • Katip ÇELEBİ Kimdir Katip ÇELEBİ Kimdir Esas ismi Mustafa bin Abdullah olan Kâtip Çelebi kimdir?Babası Abdullah Enderun,da yetişmiş, silahdarlık göreviyle saraydan ayrılmıştı. 14 yaşına kadar özel eğitim gören Kâtib Çelebi, Katip Çelebi, tarih, coğrafya bibliyografya ve biyografya ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmiş bir bilim insanıdır,
 • HuzurLu CumaLar HuzurLu CumaLar  haydi hanımlar beyler gençler sizlerde sevdiklerinize kısa resimli bir cuma mesajı ile hayırlı cumalar dileyin hazır en güzel cuma mesajları ve daha fazlası sayfamızda mevcud size kalan begenmek ve alıp kullanmak
 • Miraç KandiLimiz Mübarek OLsun Miraç KandiLimiz Mübarek OLsun miraç kandiline yaklaşırken sizler için sayfamızda en güzel kısa mesaj dualı sözlere yer vermiş bulunmaktayız sevenlerinizle buluşmaya hazır miraç gecemiz mübarek olsun dostlar
 • Kahve İçelim Kahve İçelim Kahve hatır işidir kıymet bilenle içilir