Cuma Sohbeti

Cuma Sohbeti

Etiketler cumas ohbetleri,sohbet muhabbet,ayetler,hadisler,bayanlara sohbetler,
Dini forum Cuma Sohbeti
Kategori islami-sohbet
Bu Dini Sohbet Sayfasi 472 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dini Forum

Cuma Sohbeti Hakkında Detaylar

yılın son cuma gününden hepinize selamlar dostlar cuma sohbetini kaçırma sende istifade et diye sayfamızı bugünde cuma sohbetiyle güncelledik degerli müslüman din kardeşim cuma günün mübarek olsun dualarınız kabul ve makbul olsun selam ve dua ile kalın sayfamızdan ayrılmayın takibe devam

 

SeLamün ALeyküm degerli diniforum okuyucular, bugün 31 Aralık 2021 yılının son haftası ve cuma gününden herkese sevgiler, iyisi kötüsüyle bir yılı daha geride bırakıyoruz cuma sohbetleri kısa sözler ve nasihatlar ve önerilenlerle derledigimiz bugun ki konumuza dönecek olursa malum cuma gününün anlamı degeri ve olması gerekeleri sizlere aktarmak istedim umarım sizlerde sıkılmadan keyifle okursunuz şimdiden hepinize hayırlı cumalar dilerim..

Bir de unutmadan alışılmış artık bayatlamış ama halen daha sıklıkla söylenen o sözle konuma döneyim evet arkadaşlar artık seneye görüşürüz:))) esprisi bayatlamış ama yapıldıgı her yerde tebessüm ettiriyor bana göre..

CUMA SOHBETLERİ..
Degerli müslüman kardeşlerim cuma gününün önemi ve islamdaki yeri nedir neden salı çarşamba degilde cuma kıymetli mübarek bir gün olarak degerlendirldi ve cuma gününün hürmetinin büyüklügünün sürekli altı cizildi,degerli hocalarımız yada büyüklerimizden bunla alakalı sohbetler nasihatlar dinlemişizdir sorgularız neden cuma diye neden cuma gününün feyzi büyük bakın dinleyin arkadaşlar..

CUMA GÜNÜ Müslümanların bayramıdır. Çünkü Adem o gün yaratılmış, o gün cennete yerleştirilmiş ve o günde cennetten çıkartılmıştır. Demek ki CUMA GÜNÜ insanlığın ilk yaratıldığı, cennete yerleştirildiği ve yeryüzü halifesi olduğu bir gün olduğu için insanların bayramı olmuştur.

İSLAM dinine göre en faziletli gün cuma günüdür o gün edilen dualar okunan kur,anı kerimin yapılan hayır hasenatlar sevabı daha büyüktür ve cuma günü müslümanlara af ve tövbe kapısı açıktır..

CUMA GÜNÜ İLE İLGİLİ AYETLER..
 Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. (cum'a suresi / 9)

Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz."(Cum'a sûresi (62), 10 )

CUMA GÜNÜ İLE İLGİLİ HADİSLER..

Cuma günü islamiyetin doğuşundan itibaren müslümanların hayatlarını süsleyen adeta bir mücevherdir. Bu günlerde yapılan dualar kabul edilir ve edilen ibadetlerin sevabı yüksektir. Bu kısımda peygamber efendimizin Cuma günü ile ilgili söylediği sözleri inceleyecegiz.

 Allah indinde günlerin seyyidi Cumadır. O, kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir.) (Buhari)

Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurdu: Cuma günü melekler mescidin kapılarına oturur, insanları geliş sırasına göre yazarlar. İnsanlar o gelişlerine göre; deve bağışlamış, sığır bağışlamış, koyun bağışlamış, tavuk bağışlamış, serçe bağışlamış ve yumurta bağışlamış kimselerin sevabı gibi sevap kazanırlar. (Buhari, Cuma: 31; Müslim, Cuma: 7)

Ümmetinin bayramları içinde Cumadan daha kıymetli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldir.) (Deylemi)

Semure (r.a)’den rivayete göre, şöyle demiştir: Peygamberimiz ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: Kim, Cuma günü abdest alırsa; ne güzel yapmıştır. Kim de guslederse, daha değerli bir iş işlemiş olur. (Müslim, Cuma: 1; Tirmizi, Cuma: 356)

Allah c.c, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cumayı farz kıldı. Adil veya zalim bir imam, başkan zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cumayı terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.) (İbni Mace)

Günlerin en kıymetlisi Cumadır. Cuma günü, bayram günlerinden ve aşure gününden daha kıymetlidir. Cuma, dünyada ve Cennette müminlerin bayramıdır.) (Riyadun-nasıhin)

 Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (a.s) o gün yaratıldı, o gün Cennete konuldu ve o gün Cennetten çıkarıldı. (Müslim, Cuma: 5; Tirmizi, Cuma: 353)

EVET müslüman din kardeşim en güzel gün cuma en faziletli günde cuma sende cuma gününü boş geçirme ve zamanın saglıgın varken en güzel şekilde degerlendir af kapıları açık ey müslüman affını iste tövbe kapıları açık gel tövbe et canım kardeşim cuma gününü kaçırma yakala ve istediklerini aç rabbinden iste hazinesi sonsuz mevla istediklerimizi hayırla murad etsin inşaallah kardeşlerim cuma gününün sohbeti dedik ve burada da noktalamak istedik umarım istifade eder degerlendirirsiniz yeniden görüşmek ümidi ile hepinizi ALLAHA emanet ediyorum..Dini Forum AiLesi oLarak SeLam Ve Dua,da KaLın HoşçakaLın..

Sıradaki Dini Forum Konuları

 • cuma günü sünnetleri cuma günü sünnetleri Cuma Sünnetlerinin Önemi.Peygamber Efendimiz (S.A.V) cuma günleri neler yapardı, Cuma günü, İslam aleminde ve İslam inancında önemli ve mübarek bir gündür,cuma günü sünnetleri, Cuma sünnetleri nelerdir,
 • Selam ve Dua var Sizlere Selam ve Dua var Sizlere Cuma mesajlari arasında belkide aldığımiz en güzel mesaj bu olabilir bu mesaj ve dualar size kaybeden mukaddes topraklardan geliyor bizi orada da unutmayan değerli dostlara selam olsun gönül başımızda bizimle her daim birlik olan herkese hayırlı cumalar bu güzel Kabe ye bir gün hepimizin de gitmesini canı gönülden dilerim cumanız aşk ola.dostlar
 • ALayınıza Buncur ALayınıza Buncur Günaydın millet uyandınız mı ülkemin psikoloji bozuk ama yüreği güzel insanları alayınıza boncur efenim Günaydın mesajımızı verdiysek evrene gelin hep birlikte güzel enerji salalim hazırsanız ana sayfaya bekleniyorsunuz efenim dee haydii gelin alayinizi bekliyoruz
 • Dursun Ali Erzincanlı - İnşirah Duası Dursun Ali Erzincanlı - İnşirah Duası Dursun Ali Erzincanlı - İnşirah Duası dinle indir,Dursun Ali Erzincanlı - İnşirah Duası ilahisi şiirleri sözleri,Öyle ihtiyacım vardiki bu duaya sanki benim için yazılmış gözyaşları içinde dinledim Allah razı olsun sonsuz teşekkür ediyorum,Bu nasıl bir dua. Sanki kalbimdekiler dile gelmiş gibi.. Allah yazandan okuyandan yayınlayandan razı olsun. Sesim oldunuz
 • Abdullah Akbulak Sensiz Aglar Abdullah Akbulak Sensiz Aglar Abdullah Akbulak Sensiz Aglar ilahisi ve sözlerini Dini forum sitesinden kesintisiz dinleyebilir sözlerini ise ücretsiz okuyup sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz
 • Grup Bezirgan - Ravza Elleri Şaha Gideyim Grup Bezirgan - Ravza Elleri Şaha Gideyim Grup Bezirgan - Ravza Elleri Şaha Gideyim dinle indir ilahi sözleri ilahileri dinle,Hamile iken dinledim ertesi gün bebeğin kız dedi doktor,şimdi bebeğim 5 aylık oldu ben her adını andığımda her ona seslen digimde için için ağlıyor kalbim özlediği toprakları.hos geldin dünyama Minik Ravzam adinla yaşa
 • Bir Kalbe Dokunmak Bir Kalbe Dokunmak Bir Kalbe Dokunmak Bir elin hissediş hikâyesidir, bu satırlar. Gözler ellere takılır önce. Hüzünlü yüzüyle karşılıklı bakışmadadır eller.
 • GRUP SER - Can Efendim GRUP SER - Can Efendim TAŞEHİR MİMAR SİNAN CAMİSİNDE GRUP SER - Can Efendim isimli zikirli ilahiyi mühteşem bır şolenle seslendirdi,Bir ilahi korusu olup da bu kadar mı deşşet-ül vahşet güzel söylerler MAŞAALLAH devamını bekleriz
 • hisler aynasi hisler aynasi hisler aynasi ile ilgili görseller Hisler Aynası sözleri Hisler Aynası yazilari Hisler Aynası Gönderiler Facebook,HİSLER AYNASI Pinterest için 520 fikir, Hisler dünyası Anlamlı Sözler Saklı Dünya Facebook Hisler Aynası Saklı Dünya Hisler Denizi Hisler dünyası Resimli Sözler Hisler Aynası Facebook Hisler Dünyası Facebook Islami hisler Aynası
 • Kadın MiLLeti DeğiLmisiniz Kadın MiLLeti DeğiLmisiniz Kadın milleti degilmisiniz hepiniz mükemmelsiniz kadınlara bu özel ve güzel günde usta şairlerden dizeler güzel sözler cümleler